
Bransoletka na lince jubilerskiej powstała z myślą o początkujących twórcach biżuterii handmade. W pasartowych nowościach pojawiły się ostatnio cudne fasetowane kryształki CrystaLove oraz szklane koraliki Milly. Przykuwają uwagę pięknym szlifem oraz bogactwem kolorów. Pomyślałam więc, że to świetny moment, aby pokazać w jaki sposób zrobić prostą, ale efektowną bransoletkę. Zapraszam :)!
Produkty potrzebne do wykonania bransoletki:
- Koraliki Milly rondelle lub kryształki CrystaLove– ja zdecydowałam się na Milly w kolorze czarnym, 6x4mm, 34szt
- Przekładki jubilerskie – posrebrzane z cyrkoniami o średnicy 5mm, 6szt
- Linka jubilerska 0,38mm, ok. 20cm – może być grubsza. Kolor dobieramy do odcienia koralików lub jak w moim przypadku, stawiamy na uniwersalny kolor stalowy
- Łapaczki do biżuterii – żeńskie posrebrzane, 7mm, 2szt
- Zaciski – posrebrzane, rurka 2mm, 2szt
- Karabińczyk – posrebrzany, 12mm, 1szt
- Kółeczka montażowe – 6mm, 2szt – do zamontowania zapięcia
- Łańcuszek – regulacyjny ok. 3cm
- Szpilka jubilerska – haczyk posrebrzany, 20mm, 1szt
- Klej jubilerski – np. mocny Poxipol
Z narzędzi przydadzą się szczypce płaskie, okrągłe oraz tnące (ewentualnie nożyczki).
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki – dobór materiałów zależy od Ciebie :). Do wykonania bransoletki użyć możesz kryształków w innym kolorze, zwykłe koraliki też się sprawdzą. Jeśli pojawi się jakiś problem z doborem alternatywnych materiałów, napisz do nas, pomożemy :).
Zaczynamy!
Na linkę jubilerską o długości ok. 20cm (w zależności od tego jaką planujecie długość bransoletki) nakładamy metalową rurkę – zacisk.
Rurkę zaciskamy mocno na lince przy pomocy szczypiec płaskich.
Teraz możemy nałożyć na linkę łapaczkę. Uszka łapaczki powinny być skierowane w stronę wcześniej założonego zacisku.
Układamy łapaczkę tak, aby zacisk schował się w jej wnętrzu. Wpuszczamy kropelkę kleju i zaciskamy łapaczkę przy pomocy szczypiec.
Na tak przygotowaną linkę, gdy już klej wyschnie, możemy zacząć nawlekać koraliki. Ilość koralików najlepiej dopasować do rozmiaru nadgarstka. Ja zazwyczaj staram się, aby bransoletka miała bez zapięcia 16-16,5cm, zapięcie to dodatkowe 2cm. Łańcuszek regulacyjny pozwoli na przedłużenie bransoletki o 3cm. W mojej bransoletce mam 32 koraliki Milly w rozmiarze 6x4mm oraz 5 cyrkoniowych przekładek. Sekwencja koralików wygląda następująco: [4x Milly, przekładka, 4x (6xMilly, przekładka), 4xMilly].
Po nawleczeniu wszystkich koralików i przekładek, możemy wykończyć drugi koniec bransoletki. Naciągamy na linkę najpierw łapaczkę, potem zacisk.
Ściskamy zacisk przy pomocy szczypiec płaskich.
Odcinamy nadmiar linki jubilerskiej. Do wnętrza łapaczki wpuszczamy odrobinę kleju i składamy ją na pół ściskając mocno szczypcami.
Przy pomocy szczypiec płaskich rozginamy kółeczka montażowe i zaczepiamy o uszka łapaczki, z jednej strony bransoletki karabińczyk, z drugiej łańcuszek regulacyjny.
Wykonamy jeszcze delikatny element dekoracyjny – zawieszkę charms, która znajdzie się na końcu łańcuszka regulacyjnego. Na szpilkę haczyk nakładamy dwa koraliki Milly rozdzielone przekładką.
Następnie, przy pomocy bocianów okrągłych, zginamy wystający koniec szpilki pod kątem 90 stopni.
Do uformowania haczyka będziemy potrzebować koniec szpilki o długości ok. 1cm, dlatego zanim zacznę wyginać swoją szpilkę, muszę skrócić ją o ok. 0,5cm.
Łapiemy koniec szpilki przy pomocy bocianów okrągłych i okręcamy szpilkę wokół jednego z nosków szczypiec.
Nie zamykamy haczyka do końca.
Najpierw zaczepiamy o koniec łańcuszka regulacyjnego i dopiero wtedy domykamy haczyk z pomocą szczypiec płaskich.
Bransoletka gotowa!
Dzięki zastosowaniu jednolitych czarnych koralików i przekładek z cyrkoniami, uzyskaliśmy elegancki wieczorowy look. Wybierzcie kolorowe transparentne kryształki, jeśli marzy Wam się bardziej nieformalna biżuteria. Do letnich kreacji doskonale pasować będą delikatne opalizujące pastele. Chcecie się wyróżnić? Postawcie na koraliki w wibrujących neonowych odcieniach!
Nie mogę się doczekać Waszych propozycji!
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Artykuł Bransoletka na lince jubilerskiej – kurs DIY pochodzi z serwisu Pasart Blog.